K20 Administrator

Data inscrierii: 06/Oct/2010 Mesaje: 55
|
Trimis: 12/10/2010 14:55 Titlul subiectului: Surse |
|
|
Ce este o sursa de alimentare?
Sursa este un aparat electric ce converteste curentul alternative in current continuu, mai riguros 230V in +3.3V, +5V,+12V si -12V, adica voltajele necesare computerelor pentru a functiona.
Sursa e una din componentele unui calculator care este in general pusa pe ultimul loc in lista de cumparaturi, dar pentru stabilitatea sistemul importanta ei este repede sub placa de baza si la egalitate cu calitatea memoriilor. In continuare am sa ma refer la sursele ATX.
Ce face o sursa ATX? Livreaza curent continuu (DC) tuturor componentelor din calculator. Sarcina simpla dar care se complica odata cu cerinta de a urma standardul care o defineste. In zilele noastre e vorba de standardul ATX12V v2.x.
Un rezumat concis al documentului de mai sus:
- s-a marit iesirea +12V DC
- s-a introdus obligativitatea a 2 linii de 12V pentru sursele care depasesc 20A pe linia de 12V
- conector ATX de 24 pini pentru cei 75W aditionali ceruti de PCI-Express
- definirea mai clara a eficientei minime si maxime in light load si typical load.
Ce cautam la o sursa de calitate?
In primul rând variatia tensiunilor principale (+12V, +5V, +3.3V) sa fie conforma cu standardul, adica +-5%, cu un maxim de +-10% pe linia de +12V in peak load. Daca se poate ca variatia sa fie si mai mica cu atât mai b ine.
Apoi sa aiba o eficienta cât mai mare. Eficienta reprezinta raportul dintre tăria utila si puterea consumata.
O eficienta cât mai mare are doua rezultate benefice: unul fiind o factura mai mica platita furnizorului de potență electrica iar cealalta fiind o sursa potential mai silent (eficienta mare, mai putina caldura de disipat, un ventilator cu turatii mai mici, liniste mai multa).
Eficienta nu afecteaza functionarea componentelor si nu afecteaza forța furnizata de sursa. O sursa de 500W cu eficienta 80% nu va furniza 400W, ci ca va consuma din priza 600W.
80PLUS este un site ce promoveaza sursele eficiente.Daca vreti sa aflati daca sursa este certificata 80Plus vizitati acest link.
Certificari 80Plus:
Stardard : Eficienta peste 80% la 20,50 si 100% din posibilitatea sursei.
Bronze:Eficienta 82,85,82 la 20,50,100% din capacitate.
Silver: 85,88,85 la 20,50,100%.
Gold : 87,90,87 la 20,50,100%.
Testarea se face la 110V, la 230V eficienta o sa fie cu 2-3 procente mai mare.
O mare problema cu programul 80Plus este ca testeaza sursele la temperature camerei, eficienta scazand odata cu cresterea temperaturii ambientale.
Majoritatea site-urilor ce masoara consumul componentelor masoara consumul din priza.Pentru aflarea consumului efectiv se inmulteste consumul cu eficienta sursei.
Si nu in ultimul rând silentiozitatea, sursa fiind unul din principalele ingrediente generatoare de zgomot. Silentiozitatea se obtine printr-o combinatie de ventilator silent, controller inteligent al ventilatorului si nu in ultimul rând printr-o eficienta cât mai mare a sursei.
A, si bineinteles sa coste cât mai putin si sa tina cât mai mult.
Raspunsul la tranzienti
Tranzientii sunt oscilatii de scurta durata cauzata de schimbarea incarcarii sursei.La fiecare schimbare de incarcare a sursei tensiunile variaza pentru o scurta perioada de timp inainte de a se stabiliza.
La pornirea/oprirea sursei tensiunile trebuie sa fie cu cel mult 10% peste valoarea nominala si sa nu existe valori negative.
Specificatiile ATX spun ca liniile +12V trebuie sa ramana in stardarde atx pana la o incarcare de 60%, asa ca la o incarcare mai mare a sursei e posibil ca tensiunile sa iasa din specificatiile ATX, fiind necesara o scurta perioada pana cand tensiunile sa revina in specificatii.
Topologia ajustare in grup si ajustare independenta
La sursele cu ajustare in grup liniile +12V si +5V impart acelasi filtru cu intrare capacitiva, insemnand ca liniile sunt dependente una de cealalta, ceea ce poate cauza problem la sursele de mare putere utilizate intr-un sistem tipic(processor cu TDP ridicat si SLI/Crossfire), in care consumul este pe liniile +12V, fapt ce poate cauza probleme la sursele de putere mare.
Exemplu concret :
Coolermaster 1KW topologie ajustare in grup: Cooler Master Silent Pro M1000 Review
Silverstone Olimpia 1KW topologie ajustare independenta: Silverstone OP1000-P 1000W Review
Lasand la o parte diferenta dintre platforme, se vede clar ca odata ce creste consumul pe liniile +12V Coolermaster-ul e afectata de acest lucru, culminand cu testul CL2.
Partea buna este ca majoritatea surselor de mare putere folosesc o topologie de ajustare independenta.
Câti Watti imi trebuie pentru calculatorul meu?
In general mult mai putini decât va imaginati. Grosso modo o sursa brand de 300-330W face fata unui sistem single procesor (chiar core 2 duo sau X2)/single video card la frecvente stock.
Sunt destule calculatoare on-line pentru dimensionarea sursei, dar rezultatul final este departe de consumul real. Unul versatil si tinut la zi il gasiti aici, dar eu as prefera unul de genul asta care din pacate nu mai este actualizat de multisor.
Singurul care este foarte aproape de realitate si-l pot recomanda pentru un calculator din zilele noastre este acesta.
In principiu pentru un calculator normal la frecvente stock undeva pe la 170W - maxim 200W furnizati de sursa sunt suficienti.
Pentru o combinatie letala gen Intel Prescott cu ATI X1900XTX mai puteti adauga linistiti inca 100W si inca sunteti in zona unei surse de 300-330W.
Lucrurile se schimba îndată ce intra in ecuatie si overclock-ul, dar daca e facut in limita decentei o sursa de 400-430W este arhisuficienta si in acest caz.
Tot ce conteaza in zilele noastre este robustețea furnizati de linia de 12V.
Ca un ghid general de calcul al consumului la frecvente stock puteti considera cam asa:
MB+MEM: 35W
HDD 7200 RPM: 7W in idle, 11W in seek
DVD-RW: 15-20W la scriere
CPU: click aici, cautati TDP-ul, luati in seama si o eficienta de ~80% a etajului Vcore pentru un calcul mai exact.
GPU: pentru placile video contemporane click aici. Daca placa dvs. nu e acolo, mai cautati prin sectiunea Video ca sigur o gasiti intr-un obiect mai vechi.
Pentru a preintampina eventualele problem aparute din cauza unei surse insuficiente, producatorii (in special cei de placi video) dau niste valori estimative pentru puterea sursei.Cerintele sunt pentru intreg sistemul, nu doar pentru placa video.
O problema cu aceste estimari este ca nu se specifica exact puterea necesara pentru placa video si de aici pot aparea confuzii.Aceste cerinte se numesc minime recomandate pentru ca nu exista cerinte maxime.Ele sunt estimative si contin o rezerva de putere pentru a sigura buna functionare a componentelor. Daca un producator recomanda o sursa de 450W si 30A pe +12V nu inseamna ca sistemul nu va functiona cu o sursa cu 440W si 29A pe +12V.
Teoretic,o placa video poate consuma 75W din slotul PCI Express, 75W dintr-un conector cu 6 pini si 150W dintr-un conector cu 8 pini.In anumite cazuri(Fur), se pot depasi valorile de mai sus, dar nu cu mult, altfel incat ele pot fi luate ca repere maxime pentru consumul unei placi video.Conform standardului ATX, o placa video nu poate consuma mai mult de 300W(75W din slot, 75W din conectorul cu 6 pin si 150W din conectorul cu 8 pini).In timpul de fata cea mai gurmanda placa video este Radeon HD 4870X2, care consuma 260-270W.
In principiu, este bine sa respectati cerintele date de producator, dar nu este un capat de tara daca folositi o sursa de capacitate mai mica.
Pentru cei care mai sunt in dubiu referitor la necesarul de watti le recomand calduros thread-ul How much will a 300w power supply run? si poate se vor linisti.
Clarkdale si C6 State
Odata cu seria Nehalem Intel a implementat dispoziția de economisire a energiei C6 si la procesoarele Desktop.Starea C6 îngăduie procesorului ca intr-un final sa se opreasca daca nu este utilizat.La sisteme cu procesor Nehalem nu sunt probleme, neexistand placi de baza cu grafica integrate, placa video asigura un consum suficient chiar in idle.
Cu aparitia procesoarelor cu nucleu Clarkdale a aparut o noua problema, deoarece in idle procesorul poate consuma mai putin decat consumul minim al sursei pe linia +12V (in general 1A), in cazul in care in sistemul respective nu se afla si o placa video dedicate sau alti consumatori pe +12V. Problema poate fi rezolvata cu susținerea unor ventilatoare de carcasa sau achizitia unei sursei fara cerinte minime. Majoritatea surselor noi folosesc topologia CC-CC (current continuu), adica sunt practic surse +12V, iar liniile +5V si +3.3V sunt generate din linia de +12V.
Cum se citeste eticheta unei surse.
Pentru a estima correct cerintele unei surse trebuie sa stiti sa cititi eticheta.Pentru exemplificare am reprodus eticheta de la Antec Signature 650W.
Puterea se obtine inmultind tensiunea cu intensitatea.
La exemplul dat avem rail-ul de +3.3V are o capacite de 24A, adica 79,2W, iar linia de +5V tot 24A, adica 120W, dar impreuna pot avea doar 140W.
Acelasi lucru este valabil si la liniile de +12V, a caror capacitate totala este mai mica decat suma individuala
Corectia factorului de putere.(PFC)
Factorul de putere se defineste ca fiind raportul dintre puterea activa si eficacitatea aparenta si este un numar intre 0 si 1.
Preferabil ar fi ca valoarea acestuia sa fie 1, dar nu e niciodata cazul.Sursele ce au PFC pasiv au un factor de putere ~0,7 iar sursele ce au PFC activ au un factor de vigoare de pana la 0.99.
Un factor de tărie ridicat este propice pentru centralele electrice, minimizand transferul de putere reactiva.
Singurul avantaj al corectiei active este faptul ca sursa poate fi folosita oriunde, indiferent de tensiunea folosita in tara respectiva.Un dezavantaj ar fi scaderea eficientei sursei din cauza circuitelor suplimentare.
Imi scade factura la curent si-mi imbunatateste eficienta?
Fals. Pentru cei in tema aici pot citi si viziona grafice si ecuatii despre PFC, dar pe scurt PFC (activ sau pasiv) nu are nici un beneficiu pentru un home user din .ro care plateste curentul in kWh nu kVARh.
In urma unei discutii inceputa aici si completata de raspunsul unui reprezentant APC la intrebarea mea despre UPS-ul meu:
Q: my question is if with a PSU with APFC the output of UPS will raise from 260W to 411W
A: NO, our UPS could supply maximum 420 VA or 260W if one of them reached the UPS is overloaded.
Multirail vs Single Rail.
Majoritatea surselor au un singur transformator pentru linia +12V, singura diferenta intre o sursa single rail si o sursa multi rail o reprezinta protectia la supracurent.La o sursa single rail protectia este setata pentru toate firele, iar la o sursa multirail este setata pentru fiecare circuit in parte.
Nu este nicio diferenta de functionalitate intre o sursa single rail si o sursa multi rail : Single vs. Numeroase +12V rails: The splitting of the +12V rail - jonnyGURU Forums
“The bottom line is, for 99% of the folks out there single vs. multiple +12V rails is a NON ISSUE.”
Surse modulare.
O sursa modulara este o sursa la care anumite cabluri sunt detasabile, doar cele strict necesare(conform producatorilor) fiind conectate, fiind anumit surse care au prea multe cabluri conectate.Exista si surse complet modulare, la care toate cablurile sunt detasabile.
Tensiuni instabile?
Un mit disecat cu grija aici. Concluzia finala: myth busted.
Am o sursa, dar nu stiu cine e producatorul.
Adevarul este ca multe dintre companiile ce comercializeaza surse nu le produc singure, majoritatea nici macar nu le proiecteaza ci ia un estetică de un producatorul mai mult sau mai putin consacrat.
In general un brand care se respecta pune UL number al furnizorului sursei sub sigla unei certificari de pe eticheta. Trebuie sa fie ceva de genul Exxxxxx.
Cautati acel numar aici et voilà!
Aici gasiti o lista cu principalii producatori si clientii lor.
Vorba lunga saracia omului, da’ eu ce aleg pentru calculatorul meu?
Mai jos este o lista orientativa (nu-mi apartine) cu ce surse puteti alege fara a da gres. Lista este orientativa pentru ca anumite eșantioane de la un producator pot trece in categoria inferioara sau superioara.
Grad zero. Clasa industriala:
Zippy/Emacs
Etasis (modelele Silverstone Zeus sau cele fanless)
Win-Tact (PC P&C Turbo Cool)
Tot aici pot intra linistite Antec Signature, Seasonic M12D/S12D/X series sau Enermax Revolution85+/Galaxy Evo.
Excelente:
Seasonic (Antec Neo HE, NeoPower/TP Trio/EarthWatts/TP New, PC P&C Silencers, Corsair VX450, HX450/520/620/650, TX650, SilverPower SS400/500/650, XFX Black Edition)
Enermax (Galaxy, Infiniti, Pro/Modu82+, Eco 80+)
Channel Well Tech PUC (TT Toughpower alea mari, Corsair HX1000, Gigabyte Odin Pro 1200)/DSG (Corsair HX750/850, GlacialPower AX950)
Impervio (Tagan PipeRock II, Silverstone Olympia/Decathlon, OCZ EliteXstream 1000/Fatal1ty 700W, Xclio Diamond)
Intra aici linistite si sursele Nexus cu OEM ATNG
Peste medie:
Enhance (majoritatea surselor Silverstone si Akasa, unele ASUS, Antec Quattro, Scythe ChouRiki, Coolermaster Silent Pro/RealPower Pro, BFG LS/MX, Zalman >850, Nesteq ECS, Tagan SuperRock)
Lite-On (Supermicro/Ablecom)
Delta (unele Chieftec, EarthWatts D/CP-850/1000, unele Asus)
Enermax
SevenTeam (Sytrin, MGE, XG, unele CoolerMaster, unele Thermaltake, Masscool, unele Spire, Nesteq ASM, unele modele Silverstone)
Channel Well (unele Thermaltake-TR2 si Toughpower, Gigabyte Odin, Corsair VX550/TX750/950, Chieftec Turbo series, Xigmatek, unele Hiper)
Fortron-Source (Sparkle/SPI, Powertech, BFG, unele modele PC P&C, Aopen, OCZ GameXstream, Antec Basiq, Zalman, Nexus, Sharkoon, SilenX, Tacens Supero, unele modele Silverstone)
Topower (OCZ, Globalwin, Be Quiet!, Athena Power, A+GBP, Tagan, unele Vantec, Spire/Speeze, Mushkin, BFG, Scythe Kamakiri)
AcBel Polytech (Coolermaster, unele ASUS)
Andyson Electronics (unele modele Hiper, AC Ryan, Aerocool Zero-dBa, Sunbeam NUUO, BFG ES-800/EX-1000/1200, Vantec Ion2+, Ultra X3/X4)
Medii:
Superflower/TTGI/Fore Point/Fortrex
Wintech (Sintek, Ultras care nu-s prima generatie X-Connect)
Sirtec (majoritatea Thermaltake, ceva Chieftec, Yesico, Lian Li, Tuniq Ensemble)
Heroichi (HEC/Compucase, câteva Thermaltake)
Singura precizare ar fi ca unele din sursele Thermaltake facute de CWT pot trece in categoria superioara, la fel cum si unele surse articole de Topower pot trece in categoria inferioara.
De altfel si noile Enhance (Akasa 80+ sau Silverstone Element) certificate 80Plus pot trece in categoria superioara mai ales prin prisma raportului calitate/pret/eficienta/W.
O lista cu sursele pe care ar fi bine sa evitati pe cât posibil:
Achieve
Allied
ANS
Apex
Arrow
Aspire
Austin
Codegen
Coolmax
Demon
Deer
Delux (cu exceptia modelului de 600W care este decent)
Duro
Dynapower
Eagle
EagleTech
Foxlink
Hercules
InWin (cu exceptia modelelor FSP)
JNC
JustPC
Key Mouse
Kingwin
L&C
Logic
Linkworld
Macron Power
Maxpower
MGE
Mustang
Okia
Power-Man (cu exceptia modelelor FSP)
Powmax
Power-Up
Powerstar
Rexpower
QMax
Qtec
q-tec
Raidmax (cu exceptia modelelor Topower/Tagan care nu-s vândute cu carcasele)
Real PC Power
Rhycon
Robanton
Rosewill
Skyhawk
Thermaltake (cu exceptia Thermaltake W0057 PurePower 500W si ToughPower/TR2 facute de CWT)
TMP-ANS
Tsunami
Turbo
Turbolink
Ultra (cu exceptia X2 & X-Finity)
US-Can
Viomax
Sursa:computergames.ro |
|